Pioneers in the industry, we offer superior red hardness m42 hss flat stock, cold drawn steel and durable hchcr high carbon high chromium steel from India.
₹ 2500 / Kg Get Latest Price
| Grade | ASP 30 |
| Form | Round Bar |
| Hardness | Annealed |
| Production Route | Conventional |
| Co Content | 5% Co |
| Brand | Imported |
| Surface Condition | Black |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | EN 1A |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 6 m |
| Tolerance Class | h10 |
| Surface Finish | Bright |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Shape | Round bars |
| Material | Steel |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 145 / Kg Get Latest Price
| Grade | Chromium Steel |
| Hardness | Annealed |
| Form | Round Bar |
| Thickness | 10 mm |
| Delivery Condition | Annealed |
| Application | Blanking Die, Trimming Die |
Minimum order quantity: 100 Kg
Shirish Shah (Partner)
Mascot Steel Centre
Ground Floor, 9/14, Mascot Steel Centre, 2nd Pathan Street Kumbharwada 5th Lane
Mumbai - 400004, Maharashtra, India