Wholesale Trader of a wide range of products which include spring steel sheet en42, spring steel sheet en47, spring steel sheet en9 and spring steel sheet en45.
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.3 mm |
| Grade | EN42 |
| Material Condition | Hardened & Tempered (H&T) |
| Material | Steel |
| Hardness | 50–55 HRC |
| Width | 150 mm |
| Length | 2440 mm (8 ft) |
| Usage / Application | Industrial |
| Form | Sheet |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 160 / Kilogram Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Type | Stainless Steel Sheets |
| Usage / Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | EN47 |
| Material | Steel |
| Color | Silver |
₹ 130 / Kilogram Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Type | MS Sheet |
| Material | Steel |
| Shape | Flat |
| Surface Finish | Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Usage | Construction |
₹ 160 / Kilogram Get Latest Price
| Grade | EN45 |
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | A |
| Type | Bodywork Related |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | Black |
| Material | A |
Shirish Shah (Partner)
Mascot Steel Centre
Ground Floor, 9/14, Mascot Steel Centre, 2nd Pathan Street Kumbharwada 5th Lane
Mumbai - 400004, Maharashtra, India