Our product range includes a wide range of c45 carbon steel plates, carbon steel plates and high quality alloy die steel material.
₹ 64 / Kg Get Latest Price
| Carbon Grade | IS 2062 |
| Carbon Level | Medium Carbon |
| Thickness | 10mm |
| Application | General Fabrication, Boiler, Structure |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 2500 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Test Certificate | Mill TC |
| Material Grade | c45 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Carbon Grade | ASTM A283 |
| Carbon Level | Medium Carbon |
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Structure, Boiler |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 2500 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 10 m |
| Material | Carbon MS |
| Brand | Mediquest Inc |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Alloy Type | Ni Cr Steel |
| Grade | EN 24 |
| Form | Round Bar |
| Delivery Condition | Pre Hardened |
| Diameter | 25 mm |
| Application | Automotive |
| Standard | AISI |
| Testing | Hardness Tested |
| Brand | SAIL |
Minimum order quantity: 10 Kg
Shirish Shah (Partner)
Mascot Steel Centre
Ground Floor, 9/14, Mascot Steel Centre, 2nd Pathan Street Kumbharwada 5th Lane
Mumbai - 400004, Maharashtra, India