Offering you a complete choice of products which include c45 steel sheets, c45 steel plates, en 9 steel, en8 steel sheets and plates, en 8 steel sheets and en31 steel bar.
₹ 100 / Kilogram Get Latest Price
| EN Grade | C45 |
| Shape | Rectangle, Flat |
| Delivery Condition | Annealed |
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Diameter | 25 mm |
| Hardness | 40–45 HRC |
| Application | Automotive Part, Tooling |
| Length | 20 m |
| Material Grade | A Grade |
Minimum order quantity: 100 Kilogram
₹ 72 / Kilogram Get Latest Price
| Carbon Grade | C45 |
| Carbon Level | Medium Carbon |
| Thickness | 4 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Tank, Structure, Boiler |
| Surface Finish | Hot Rolled |
| Width | 1000 mm |
| Material Grade | A Grade |
| Material | MS |
| Brand | Mascot Steel Centre |
Minimum order quantity: 100 Kilogram
₹ 80 / Kilogram Get Latest Price
| EN Grade | EN 9 |
| Shape | Round, Round Bar |
| Delivery Condition | Annealed |
| Diameter | 25 mm |
| Hardness | 40–45 HRC |
| Application | Tooling, Crankshaft, Shaft |
| Length | 20 mm |
Minimum order quantity: 100 Kilogram
₹ 90 / Kilogram Get Latest Price
| Diameter | 40 mm |
| Usage/Application | Oil & Gas Industry |
| Thickness | 4 mm |
| Grade | EN 8 |
| Finish | Bright |
| Condition | As Rolled |
| Material Grade | A Garde |
| Make | VIZAG Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Mascot Steel Centre |
| Material | SS |
Minimum order quantity: 100 Kilogram
₹ 100 / Kilogram Get Latest Price
| Diameter | 25 mm |
| Usage/Application | Oil & Gas Industry |
| Thickness | 4 mm |
| Grade | EN 8 |
| Finish | Black |
| Condition | As Rolled |
| Material Grade | A Grade |
| Length | 6 m |
| Test Certificate | Available |
| Shape | Retangular |
| Material | SS |
Minimum order quantity: 100 Kilogram
₹ 90 / Kilogram Get Latest Price
| Grade | EN31 |
| Shape | Round |
| Diameter | 50 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Condition | Bright |
| Length | 6000 mm (6 m) |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Steel |
| Color | Silver |
₹ 75 / Kilogram Get Latest Price
| Shape | Round |
| Single Piece Lengh | 6 meter |
| Condition | Black |
| Length | 3000 mm (3 m) |
| Surface Finish | Galvanized |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | EN353 |
| Material | Steel |
| Thickness | 12 mm |
| Diameter | 50 mm |
₹ 80 / Kilogram Get Latest Price
| Grade | EN 4140 |
| Thickness/Diameter | less than 6mm |
| Shape | Round |
| Diameter | 20 mm |
| Single Piece Lengh | less than 3 meter |
| Condition | Black |
| Length | 6000 mm (6 m) |
| Surface Finish | Polished |
| Steel Grade | Duplex 2205 |
| Steel Type | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 80 / Kilogram Get Latest Price
| Grade | EN |
| Diameter | 50 mm |
| Shape | Round |
| Single Piece Lengh | 6 meter |
| Condition | Black |
| Length | 6000 mm (6 m) |
| Steel Grade | Grade 40 |
| Steel Type | Mild Steel |
| Application | Construction |
| Surface Finish | Coated |
| Material | Steel |
| Corrosion Resistance | Yes |
| We are successfully meeting the demands of our clients by offering a broad array of EN Series Round Bars. Appreciated for their attributes like rust proof and seamless finish, these bars are widely used for fabrication of components. The offered bars are manufactured by our vendors’ deft professionals using supreme grade metal alloy with the aid of latest techniques. Also, our clients can purchase these EN Series Round Bars in various lengths at the most affordable prices. |
₹ 85 / Kilogram Get Latest Price
| Grade | EN |
| Diameter | 50 mm |
| Shape | Round |
| Condition | Bright |
| Length | 6000 mm (6 m) |
| Steel Type | Mild Steel |
| Material | Steel |
| Usage | Construction |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 100 Kilogram
Technical Specifications:
| View | Chemical Analysis% | Heat Treatment | Corresponding Specifications | |||||||||||
| C% | Si% | Mn% | Cr% | Mo% | W% | V% | Co% | Hardening Temperature | Quenching Medium | Tempering Temperature | Japan JIS | A / Si | Poldi Thread | |
| EN – 1A | 0.07 To 0.15 | 0.1 | 0.80 To 1.00 | S / 0.20 To 0.30 | P / 0.70 MAX | - | - | - | - | - | - | - | - | |
| EN – 8 | 0.35 To 0.45 | 0.05 To 0.30 | 0.60 To 1.00 | S / 0.06 MAX | P / 0.06 MAX | - | - | - | 750-900 | Oil | 150-200 | - | - | - |
| EN – 9 | 0.50 To 0.60 | 0.05 To 0.30 | 0.5 To 0.80 | - | - | - | - | - | 850-900 | Oil | 200-250 | - | - | - |
| EN – 19 (V 320) | 0.35 To 0.45 | 0.10 To 0.30 | 0.50 To 0.80 | 0.90 To 1.40 | 0.20 To 0.40 | - | - | - | 900-950 | Oil | 200-225 | SCM 4 | 4140 | - |
| EN – 24 (V 130) | 0.35 TO 0.45 | 0.10 To 0.35 | 0.45 To 0.70 | 0.90 To 1.40 | 0.20 To 0.35 | Ni / 1.3 To 1.8 | - | - | 830-860 | Oil | 540-680 | SNCM 8 | 4340 | - |
₹ 150 / Kilogram Get Latest Price
| Steel Type | Hot Work |
| Grade | EN36 |
| Hardness | 35–40 HRC |
| Diameter | 25 mm |
| Length | 2000 mm |
| Supply Condition | Pre Hardened |
| Application | Construction |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Galvanized |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 100 Kilogram
|
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Grade | SAE 4140 |
| Steel Grade | EN 8 |
| Material | Alloy Steels |
| Diameter | 10mm -12mm |
| Make/Brand | VSP |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Condition | Bright Bar |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Shape | Round |
| Delivery Details | Immediately |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
₹ 120 / KGS Get Latest Price
| Thickness/Diameter | ALL DIA AVAILABLE, 0-1 inch |
| Shape | Round |
| Thickness | ALL THICKNESS AVAILABLE |
| Condition | Annealed |
| Surface Finish | Bright |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Type | EN24 Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Test Certificate | Available |
Minimum order quantity: 10 KGS
₹ 80 / Kilogram Get Latest Price
| Grade | EN4140 |
| Diameter | 25 mm |
| Shape | Round |
| Application | Construction |
| Thickness | 8 mm |
| Condition | Annealed |
| Length | 6000 mm (6 m) |
| Making Process | Hot Rolled |
| Material | Steel |
| Surface Finishing | Galvanized |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 100 Kilogram
₹ 80 / Kilogram Get Latest Price
| Bar Shape | Round |
| Bar Diameter | 10 mm |
| Shape | Round |
| Length | 6 m |
| Usage/Application | Construction |
| Delivery Condition | Black |
| Tolerance Class | h10 |
| Material Grade | EN 19 |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Steel |
| Color | Grey |
Shirish Shah (Partner)
Mascot Steel Centre
Ground Floor, 9/14, Mascot Steel Centre, 2nd Pathan Street Kumbharwada 5th Lane
Mumbai - 400004, Maharashtra, India