Wholesale Trader of a wide range of products which include high carbon d2 flat, high carbon chromium d2 square, high carbon high chromium d2 sheets, high carbon high chromium d3 square, high carbon chromium d2 round and high carbon high chromium steel.
₹ 280 / Kilogram Get Latest Price
| Grade | D2 |
| Material | High Carbon |
| Hardness | 50–54 HRC |
| Form | Flat |
| Thickness | 50 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Delivery Condition | Annealed |
| Application | Blanking Die, Punch |
| Microstructure | Annealed |
Minimum order quantity: 100 Kilogram
₹ 280 / Kilogram Get Latest Price
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Thickness | 10 mm |
| Grade | D2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | High Carbon Chromium |
| Shape | Square |
| Color | Grey |
₹ 650 / Kilogram Get Latest Price
| Grade | D2 |
| Hardness | Annealed |
| Type | Stainless Steel Sheets |
| Thickness | ALL THICKNESS AVAILABLE |
| Delivery Condition | Annealed |
| Usage / Application | Industrial |
| Standard | AISI |
| Brand | Mascot Steel Centre |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 160 / Kilogram Get Latest Price
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Thickness | 8 mm |
| Brand | Mascot Steel Centre |
| Shape | Squares |
| Material | High Carbon High Chromium D3 Square |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 280 / Kilogram Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Thickness | 10 mm |
| Grade | D2 |
| Material | Chromium |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Application | Construction |
| Material | Steel |
| Surface Finish | Coated |
| Carbon Content | 1.5 to 2.35% |
| Chromium | 12% |
| Type Of Steel | D2, D3, D4, D5, D7 |
₹ 160 / Kilogram Get Latest Price
| Thickness | 8 mm |
| Grade | A |
| Diameter | A |
| Shape | A |
| Material | A |
₹ 160 / Kilogram Get Latest Price
| Type | a |
| Material | A |
| Shape | A |
| Usage/Application | Construction |
| Size | A |
| Material Grade | A |
₹ 160 / Kilogram Get Latest Price
| Application | Automobile Industry |
| Grade | D3 & D2 |
| Shape | Cylinder |
| Color | Black |
| Material | DIE STEEL, Alloy Steel |
| Type Of Steel | High Carbon And High Chromium |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 145 / Kg Get Latest Price
| Grade | HCHCR |
| Hardness | 54–58 HRC |
| Form | Block |
| Thickness | 20 mm |
| Delivery Condition | Annealed |
| Application | Punch |
| Standard | AISI |
| Microstructure | Annealed |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 1100 / Kg Get Latest Price
| Material | T15 HSS Tool Steel |
| Surface Finishing | Polished |
| Hardness | Asper order |
| Rust Proof | Y |
Minimum order quantity: 10 Kg
Shirish Shah (Partner)
Mascot Steel Centre
Ground Floor, 9/14, Mascot Steel Centre, 2nd Pathan Street Kumbharwada 5th Lane
Mumbai - 400004, Maharashtra, India